Криза трьох років, мабуть, відома всім. Її так чи інакше переживає кожна дитина. В однієї вона проходить більш гладко, а в іншої так, що всі сусіди в курсі. Не варто, звичайно, будь-яке відхилення від норми вважати проявом кризи, але й недооцінювати її не можна. Краще вивчити причини, які призводять до розвитку кризи трьох років, і пережити її разом з дитиною з мінімальними психологічними потрясіннями, як з боку дитини, так і з боку батьків.
Психофізіологічні особливості кризи трьох років
До трьох років у дитини відбувається накопичення значної кількості знань про навколишній світ, але вона не вміє їх систематизувати, тому дійсність здається якщо не хаосом, то вже, точно, сумбуром. Дитина починає ототожнювати себе з дорослими людьми і наслідувати їх, доводячи свою незалежність. Виникає улюблений вислів «Я сама!».
Багато хто з психологів називає кризу трьох років «репетицією» підліткової кризи. Аналогії, справді, є: і в тому і в іншому випадку людина відкриває світ нових відносин. У три роки — це взаємодія з людьми із кола родини, знайомих, дитячого садка. Кожен контакт з новою людиною веде за собою низку відкриттів: наприклад, коли дитина вітається, то одна людина киває, інша посміхається, третя відвертається — дія з боку дитини однакова, а реакція у людей різна. Як важко це зрозуміти! Дитина винить не ту людину, яка відвернулась, замість того щоб привітатися, а себе.
Взагалі, дитина завжди має внутрішнє прагнення бути хорошою і радувати батьків. І якщо те, що відбувається призводить не до того результату, на який очікує дитина — у неї падає самооцінка, розвивається почуття неповноцінності. Крик в цьому віці є криком про допомогу зверненим до миру.
Як проявляється криза трьох років?
Криза трьох років, як і всі кризи, розвивається раптово. Вчора дитина була спокійною і слухняною, а сьогодні стала справжнім бунтарем. Свій протест вона висловлює бурхливо і тихо, з будь-якого приводу, не виконує прохання батьків, робить «все навпаки», «не чує» мову, звернену до неї. Мало того, вона може почати бити своїх батьків, кричати на них — це не означає, що вона їх розлюбила, просто вона перевіряє своє місце в житті. Щоб зрозуміти логіку світу дитина діє дослідним шляхом, постійно розширюючи коло своїх «хочу», «дайте» і «можу».
З іншого боку, дитина прагне до самостійності. Вона сама хоче одягатися і роздягатися, мити посуд і підлогу, їсти за допомогою не тільки ложки, але і виделки, ножа. Часто її дії неправильні, повільні і кострубаті: миє підлогу губкою для посуду або одягає черевик не на ту ногу, викладає їжу з тарілки на стіл і намагається там підчепити її виделкою. Дитина не вередує — вона експериментує і оптимізує процес. І можна погодитися з тим, що для маленьких рук зручніше мити підлогу губкою для посуду, ніж великою ганчіркою, на скатертині їжа менше ковзає, а черевик надітий на ногу — то і є всі цілі виконані.
Як пережити кризу трьох років?
Щоб допомогти дитині пережити кризу трьох років потрібно завжди бути на її боці. Не потурати, не йти у неї на поводу, але й не реагувати на яку-небудь дію дитини негайно, спочатку потрібно подумати про те, чим вона викликана і реагувати тільки з урахуванням всіх причин. Наприклад, дитина довго вдягається — не потрібно її квапити і лаяти — потрібно похвалити за те, що вона це сама робить і м’яко підказати, як можна надіти річ швидше. Якщо дитина виклала їжу з тарілки, — потрібно запитати, навіщо вона це зробила і відреагувати відповідно.
Дитина повинна відчувати, що батьки завжди на її боці, співчувають, допомагають і розуміють. Тоді криза трьох років перетвориться на захоплюючий процес вивчення світу і систематизації отриманих знань, в якому батьки виконують роль провідників дитини в світ невідомого.
*** При підготовці матеріалу використано інформацію з відкритих інтернет-джерел.