Психолог

Криза трьох років : я сам

        Криза трьох років, мабуть, відома всім. Її так чи інакше переживає кожна дитина. В однієї вона проходить більш гладко, а в іншої так, що всі сусіди в курсі. Не варто, звичайно, будь-яке відхилення від норми вважати проявом кризи, але й недооцінювати її не можна. Краще вивчити причини, які призводять до розвитку кризи трьох років, і пережити її разом з дитиною з мінімальними психологічними потрясіннями, як з боку дитини, так і з боку батьків.

Психофізіологічні особливості кризи трьох років

До трьох років у дитини відбувається накопичення значної кількості знань про навколишній світ, але вона не вміє їх систематизувати, тому дійсність здається якщо не хаосом, то вже, точно, сумбуром. Дитина починає ототожнювати себе з дорослими людьми і наслідувати їх, доводячи свою незалежність. Виникає улюблений вислів «Я сама!».

Багато хто з психологів називає кризу трьох років «репетицією» підліткової кризи. Аналогії, справді, є: і в тому і в іншому випадку людина відкриває світ нових відносин. У три роки — це взаємодія з людьми із кола родини, знайомих, дитячого садка. Кожен контакт з новою людиною веде за собою низку відкриттів: наприклад, коли дитина вітається, то одна людина киває, інша посміхається, третя відвертається — дія з боку дитини однакова, а реакція у людей різна. Як важко це зрозуміти! Дитина винить не ту людину, яка відвернулась, замість того щоб привітатися, а себе.

Взагалі,  дитина завжди має внутрішнє прагнення бути хорошою і радувати батьків. І якщо те, що відбувається призводить не до того результату, на який очікує дитина — у неї падає самооцінка, розвивається почуття неповноцінності. Крик в цьому віці є криком про допомогу зверненим до миру.

Як проявляється криза трьох років?

Криза трьох років, як і всі кризи, розвивається раптово. Вчора дитина була спокійною і слухняною, а сьогодні стала справжнім бунтарем. Свій протест вона висловлює бурхливо і тихо, з будь-якого приводу, не виконує прохання батьків, робить «все навпаки», «не чує» мову, звернену до неї. Мало того, вона може почати бити своїх батьків, кричати на них — це не означає, що вона їх розлюбила, просто вона перевіряє своє місце в житті. Щоб зрозуміти логіку світу дитина діє дослідним шляхом, постійно розширюючи коло своїх «хочу», «дайте» і «можу».

З іншого боку, дитина прагне до самостійності. Вона сама хоче одягатися і роздягатися, мити посуд і підлогу, їсти за допомогою не тільки ложки, але і виделки, ножа. Часто її дії неправильні, повільні і кострубаті: миє підлогу губкою для посуду або одягає черевик не на ту ногу, викладає їжу з тарілки на стіл і намагається там підчепити її виделкою. Дитина не вередує — вона експериментує і оптимізує процес. І можна погодитися з тим, що для маленьких рук зручніше мити підлогу губкою для посуду, ніж великою ганчіркою, на скатертині їжа менше ковзає, а черевик надітий на ногу — то і є всі цілі виконані.

Як пережити кризу трьох років?

Щоб допомогти дитині пережити кризу трьох років потрібно завжди бути на її боці. Не потурати, не йти у неї на поводу, але й не реагувати на яку-небудь дію дитини негайно, спочатку потрібно подумати про те, чим вона викликана і реагувати тільки з урахуванням всіх причин. Наприклад,  дитина довго вдягається — не потрібно її квапити і лаяти — потрібно похвалити за те, що вона це сама робить і м’яко підказати, як можна надіти річ швидше.     Якщо дитина виклала їжу з тарілки, — потрібно запитати, навіщо вона це зробила і відреагувати відповідно.

Дитина повинна відчувати, що батьки завжди на її боці, співчувають, допомагають і розуміють. Тоді криза трьох років перетвориться на захоплюючий процес вивчення світу і систематизації отриманих знань, в якому батьки виконують роль провідників дитини в світ невідомого.

ditu7

*** При підготовці матеріалу використано інформацію з відкритих інтернет-джерел.

Додати коментар



Захист від спаму: складіть картинку

Меню

Головна
Зверніть увагу
Електронна реєстрація в ДНЗ
Карта сайту
Про садочок
Контакти
Про нас
Фотоекскурсія
Адміністрація
Спеціалісти
Наше життя
Статті у ЗМІ
Досягнення і нагороди
Наші групи
Пізнайки
Мудрійки
Розумники
Всезнайки
Несумуйки
Пустунчики
Фантазерики
Цікавинки
Батьківська сторінка
Публічна інформація
Загальні правила ДНЗ
Бланки документів
Харчування
Батьківський комітет
Спеціалісти радять
Педагогічна служба
Психологічна служба
Ай болить
Фізкульт-Ура
До-Мі-Солька
Логопед і Я
Вивчаємо English
Сторінка вдячності
Тести для дошкільнят
Дитяча книжкова поличка
Казки
Поезія
Прислів`я та приказки
Загадки
Вітання на свята
Навчання і виховання
Режим дня
Розклад занять
Наш вернісаж
Програмові завдання
Правове виховання
Безпека життєдіяльності
Методична сторінка
Метод. рекомендації
Все для атестації
Посібники
Презентації
Розробки занять

Останні події

Календар статей

Грудень 2024
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика користувачів

3270871
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
На минулому тижні
В цьому місяці
В минулому місяці
За весь час
823
1821
8161
15349
52946
57948
3270871


Ваша IP адреса:3.139.104.140