Психолог

Чи можна виховати покаранням ?

straxЧому дорослі так часто кричать на своїх дітей і дають ляпанців?

У більшості випадків це відбувається тоді, коли батьки втрачають терпіння, втомлюються на роботі, відчувають себе в розпачі. Часом вони можуть надавати  дитині ляпанців тільки тому, що вже кілька разів повторили їй, що щось робити не можна, а дитина цього поки не зрозуміла. Всі батьки знають, як буває прикро, коли діти їх не слухаються. Але, тим не менш, навіть легкі ляпанці - не вихід із ситуації. 

Як переживають покарання діти в залежності від типу темпераменту?

З вичайно, кожна дитина - індивідуальна, зі своїми думками, особливостями і генами, тому важко сказати, як кожен малюк переживає те чи інше покарання. Але зате відомо, що всі люди, і відповідно діти теж, діляться на 4 категорії, а точніше мають 4 типи темпераменту: холерики, сангвініки, флегматики і меланхоліки. 
       Холерикам і сангвінікам властива підвищена збудливість, тому будь-який прояв фізичного насильства, а також крики вони сприймають вкрай вороже. Діти з таким темпераментом бунтують і протестують, доводячи свою правоту і невинність. З такими дітьми треба вміти бути спокійним і терплячим. 
    Флегматики відрізняються спокоєм,
витриманістю, повільною зміною настрою, мало спілкуються. Тому через подібні покарання і зриви батьків можуть образитися і втратити будь-яке бажання з ними спілкуватися, а, можуть, і не сприймати взагалі, мовляв, кричить, ну і нехай собі кричить. 

Меланхоліки ж, навпаки, дуже ранимі й чутливі. Будь-яке покарання вони беруть близько до серця, тому можуть замкнутися в собі і, як і флегматики, втратити бажання спілкуватися з батьками. 
До меланхоліків і флегматиків потрібно ставитися з розумінням і турботою, інакше вони просто зів'януть. 

dutuna3Темперамент необхідно враховувати при вихованні дитини, але є ще один найважливіший критерій - вік!

У віці до 1,5 року ні в якій формі дитина не повинна бачити вашу агресію. Це поки що повністю залежна від вас істота, у якої крик - єдиний спосіб зв'язку із зовнішнім світом. Зрозуміло, що мамі, яка не спала кілька ночей, вже не вистачає ніяких нервів. Але існує багато способів, завдяки яким можна трохи заспокоїтися. Наприклад, якщо дитина кричить кілька годин і ви марно намагаєтеся її заспокоїти, а нерви вже на межі, вийдіть з кімнати на декілька хвилин, покидайте речами, покричіть, поламайте олівці, попідкидайте м'ячик, головне, робіть це подалі від дитини. Ось побачите – стане легше! 
           Ще один хороший психологічний спосіб бути спокійнішим –  не налаштовувати себе на те, що в цей день у вас буде хоча б годинка вільного часу для себе. Навпаки, думайте про те, що сьогодні весь ваш час піде на дитину, тоді раптове затишшя в дитячому ліжечку буде здаватися справжнім святом! 
          У віці 1,5-3 років у дитини формується концепція «Я сам», тому придушення якої-небудь дитячої активності і самостійності
ляпанцями і криками не принесе ніяких позитивних результатів. У цьому віці дитині потрібно починати пояснювати, що добре, а що погано. При цьому важливо бути готовим до того, що вона не відразу все це сприйме. З малюком треба розмовляти, розставляючи все по поличках. Якщо ж Ви не в силах відмовитися від покарань, головне, щоб вони не були систематичними, інакше дитина почне сприймати ляпаси і окрики як прикру, але неминучу частину життя і перестане на них реагувати. Найкраще покарання для цього віку - ігнорування, залишення його на самоті, маніпуляція тоном (але не криком), позбавлення якого-небудь задоволення. Але ці позбавлення не повинен бути на шкоду дитині, тобто його не можна позбавляти корисних фруктів та інших необхідних продуктів харчування, не можна позбавляти корисних прогулянок на повітрі і т.д. 

А взагалі, у цьому віці для дітей характерна не розвинена короткочасна пам'ять, тому самий легкий і надійний спосіб уникнути будь-якого покарання - перевести нескінченний потік енергії дитини в інше русло, простіше кажучи, відвернути його! Наприклад, прийшли Ви в гості, а, цікава до всього нового, дитина відразу починає вередувати і розкидати чужі іграшки. Руки так і чешуться, але нічого, зберіться, заспокойтеся, підійдіть до малюка і запропонуйте намалювати різнобарвного бегемота або пограти з красивою іграшкою. Захопившись новими турботами, він вже забуде, що творив кілька хвилин тому. 

У віці від 3 до 6 років дитина вже відрізняє хороше від поганого. Як правило, саме в цей період батькам здається найлегшим способом - відлупцювати її. Хоча насправді найефективнішим способом є розмови. У цьому віці теж можна використовувати такі покарання, як позбавлення дитини задоволення й ігнорування, а також залишення на самоті. Особливо боязнь дитини залишатися одному загострюється в старшому дошкільному віці (5-6 років). 

Але ні в якому віці дитину не можна бити!

Б’ючи дитину, ми як би говоримо їй, «я сильна, а ти слабка ». І, дійсно, ми ж не б'ємо дорослих людей, які можуть і здачі дати, хоча вони частенько ведуть себе нітрохи не краще самої примхливої дитини? З кожним малюком можна знайти спільну мову, а застосування сили - найлегший вихід з положення, який, до речі, може мати досить серйозні наслідки. Найелементарніші з них полягають у тому, що дитина починає ображатися, втрачаючи довіру і повагу до дорослого. Так, вона буде його боятися, може навіть, буде слухатися, але авторитет батька в його очах стрімко впаде. 

До речі, до будь-якого фізичного застосування сили у багатьох дітей виробляється внутрішній протест , що може викликати відчуття того, що її не люблять. До того ж, навіть невинні ляпанці можуть кровожерливо упитися в пам'ять на все життя: «Мене батько в дитинстві разів 10 максимум сильно шльопав по попі рукою. Ці рази в'їлися в пам'ять. Незважаючи на відсутність синців і подряпин, а також на те, що мій батько був ангелом в порівнянні з абсолютною більшістю інших батьків, образа в мене залишилася на все життя. А також пекуча ненависть до подібних батьків». 

А чи багато хто знає, що, якщо бити маленьку дитину за «погані» слова по губах, у неї може загальмуватися мовленнєвий розвиток; якщо бити за певні дії – буде пригнічуватися рухова активність і творча діяльність.

 «Відхід від реальності» - ще один варіант несприятливого розвитку, характерний, до речі, для флегматиків і меланхоліків. Такі діти зазвичай малопомітні, побоюються викликати несхвалення своєю поведінкою, прагнучи до виконання вимог дорослих. Не досягаючи істотних успіхів у навчанні, вони «випадають» з процесу навчання на уроці і постійно витають у хмарах. Наприклад, 6-річна дівчинка не виконала на уроці ні одного завдання. «Що ж ти робила на заняттях?» - запитує її мама. «Літала на літаку в Африку». У мріях і фантазіях дитина як би ховається від жорстокої реальності, отримуючи там відсутнє їй визнання. Що ж далі? За гальмуванням подібних процесів, звичайно, настане  гальмування і розумового розвитку. Внаслідок цього, а також того, що батьки її «не люблять», у дитини може сформуватися комплекс неповноцінності. Дитина може стати пасивною, замкнутою, тривожною. А тривожність, як відомо з вікової психології, може стати особистісною особливістю. 
Висока тривожність здобуває стійкість при великій кількості зауважень та інших негативних закидів з боку дорослих. Якщо пережиті дитиною тимчасові труднощі дратують дорослих, виникає тривожність, страх зробити щось погано, неправильно. Намагаючись уникнути цих жахливих почуттів і невдоволення батьків, дитина починає брехати, і брехня стає для неї чимось вигідним і стабільним.

Але це ще квіточки! Є діти, які чудово розуміють, що, розпускаючи руки, зриваючись і кричачи на дитину, батьки  демонструють свою слабкість і визнають свою обмеженість, бездарність і некомпетентність. Тут в дитині починає розвиватися негативізм. Негативізм - це бажання дитини зробити все навпаки, аби «насолити» батькам. Дитина навіть здатна чинити всупереч своїм бажанням. Негативізм вибірковий. Тобто дитина ігнорує вимоги тільки того члена родини, відношення якого його не влаштовує. 

Ще одна жахлива якість, здатна проявитися у дитини – норовистість . Зазвичай дитяча норовистість спрямована проти усієї сформованої системи відносин і прийнятих в сім'ї норм виховання, а не проти конкретного дорослого. І, якщо батьки виростили в своїй маленькій істоті негативізм і норовистість, то ніякі крики, шльопання, навіть побої не змінять поведінку дитини, а будуть тільки ще сильніше заохочувати до ворожих дій. 

plachМабуть, з фізичними покараннями все зрозуміло, а чи можна  кричати  на дітей?

Якщо постійно кричати на дітей, у них може виробитися певна захисна реакція . Або дитина буде робити розуміючі очі і піддакувати, пропускаючи весь сенс слів повз вуха, щоб швидше ці крики закінчилися, або знову ж таки прокинеться негативізм, і дитина буде кричати у відповідь і робити тільки гірше. 

Ще один великий мінус крику - це нездатність дитини усвідомити свою провину. Вона, звичайно, можливо не буде повторювати свою помилку за яку на неї накричали, але не тому, що це погано, а тому, що її можуть за це насварити ще раз. По можливості, підвищувати голос на дитину слід тільки у виняткових випадках. Наприклад, щоб уберегти її від небезпеки: «Стій, машина!» Головне – не кричати постійно, інакше ви виховаєте, з одного боку, невротика, а з іншого, абсолютно некеровану особистість. Адже, після того як дитина звикне до постійних окриків, на неї не можна буде подіяти ні криком, ні лайкою, ні яким іншим способом. 

Найбільший недолік брутального ставлення до дітей – звикання. Всім людям властиво звикати, і тому, якщо постійно кричати на дитину і давати їй ляпасів, вона просто-напросто до цього звикне настільки, що зовсім перестане сприймати звичайні вербальні зауваження.

На закінчення  рядки одного автора: «Батьківська влада… Яка вона жахлива і яка небезпечна. Ми можемо управляти з її допомогою. Ми можемо змусити дітей плакати, ми можемо змусити їх погоджуватися. Ми можемо змусити їх зневажати нас і ненавидіти себе. Ми можемо карати і бити їх, використовуючи свою владу. Ми можемо випатрати їхні юні душі, можемо повністю перевернути їх, увігнати в емоційний шок. Ах, які чудові речі може зробити влада! Але ніяка влада не може змусити дитину творити і розвиватися, більше того, вона за визначенням не може зробити дитину щасливою і процвітаючою. І, головне, – вона не може змусити дітей любити нас. 

Чи думали Ви коли-небудь про поділ влади між батьками і дітьми? Уявіть собі, що у вас немає грошей. Що у вас немає друзів, які мають владу. Уявіть собі, що вам ніде жити, окрім як там, де скажуть вам жити наділені владою. Уявіть, що ви не можете їсти до того, як вам дозволять, або йти спати, поки вам не накажуть. Що ви повинні питати, що вам надягати і отримувати дозвіл, щоб вийти на вулицю. І якщо ви розсердите наділеного владою, він має право ображати вас, принижувати і навіть бити ... Ви в пастці і можете тільки приймати таке життя як даність. Це і є нерівність сили, яка існує між батьками і дітьми. Якщо постійно застосовувати до дитини владу, наслідки будуть згубні. Як тільки дитина відчує себе досить дорослою, щоб заперечити у відповідь, почнеться війна, причини якої батьки не зрозуміють – адже вони ж все робили в інтересах дитини! Хіба вони не віддали все, що могли, хіба не всім пожертвували, хіба не допомагали порадами і не переживали, доводячи себе до серцевих нападів? Але для дитини все це було гнобленням. А зараз дитина достатньо виросла, щоб застосувати свою власну силу для образ, підігрітих стримуваною енергією тих років, коли вона була безправною і повинна була придушувати свій гнів. Все вирветься назовні з ненавистю і обуренням, що зберігалося в пам'яті, як щуряча отрута в погребі. Єдині ліки для батьків – стати на бік дитини, знайти аргументи на її користь і назавжди покласти край війні ».

ditu7

*** При підготовці матеріалу використано інформацію з відкритих інтернет-джерел.

Додати коментарЗахист від спаму: складіть картинку

Меню

Головна
Зверніть увагу
Електронна реєстрація в ДНЗ
Карта сайту
Про садочок
Контакти
Про нас
Фотоекскурсія
Адміністрація
Спеціалісти
Наше життя
Статті у ЗМІ
Досягнення і нагороди
Наші групи
Пізнайки
Мудрійки
Розумники
Всезнайки
Несумуйки
Пустунчики
Фантазерики
Цікавинки
Батьківська сторінка
Публічна інформація
Загальні правила ДНЗ
Бланки документів
Харчування
Батьківський комітет
Спеціалісти радять
Педагогічна служба
Психологічна служба
Ай болить
Фізкульт-Ура
До-Мі-Солька
Логопед і Я
Вивчаємо English
Сторінка вдячності
Тести для дошкільнят
Дитяча книжкова поличка
Казки
Поезія
Прислів`я та приказки
Загадки
Вітання на свята
Навчання і виховання
Режим дня
Розклад занять
Наш вернісаж
Програмові завдання
Правове виховання
Безпека життєдіяльності
Методична сторінка
Метод. рекомендації
Все для атестації
Посібники
Презентації
Розробки занять

Останні події

Календар статей

Жовтень 2023
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика користувачів

2715302
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
На минулому тижні
В цьому місяці
В минулому місяці
За весь час
481
801
1282
8095
1282
22783
2715302


Ваша IP адреса:34.239.148.127